Vědění je
poklad,
ale praxe je
klíč k němuVzdělání je
schopnost
porozumět druhým.Investice do
vědění
nesou nejvyšší
úrok.Člověk musí
mnoho studovat,
aby málo věděl.Pověz mi
a zapomenu;
ukaž mi a já
si vzpomenu;
ale nech mne
se zúčastnit
a já pochopímNestačí vědět,
vědění se musí
použít.

7.1. Jak to kdysi začalo

     První myšlenka na práci s dětmi a vůbec v oblasti pedagogiky mě napadla kdysi ve třetím ročníku gymnázia. Tehdy jsme se spolu s dalšími dvěma kamarádkami potřebovaly "ulít" z vyučování a tak jsme se dobrovolně zúčastnily testování v pedagogicko-psychologické poradně. Vyhodnocení testů nám mělo pomoci v rozhodování kam po gymnáziu.

     Asi hodinu jsme všechny odpovídaly na různé otázky "na tělo" , malovaly nesmyslné obrázky a připadaly si jako pokusní králíci. Ale pořád to bylo lepší než písemka ve škole.

     Testy skončily a já jsem si s velkým překvapením vyslechla verdikt paní psycholožky:

To nejlepší, co pro mě vůbec může být, je prý pedagogika a učení druhých. Paní psycholožka se nad výsledky mých testů tak rozplývala, že jsem si začala připadat jako druhý J.A.Komenský. Semínko bylo zaseto.

     Bohužel v té době panovala hluboká totalita a můj původ spolu s posudkem ze základní školy a světový názor naší rodiny se ukázali jako nepřekonatelná překážka v přijetí na vysokou školu.

     Tak jsem začala dělat něco jiného. Konkrétně brýle. Vystudovala jsem dvouleté nástavbové studium - obor oční optik.

     Ale ano, bavilo mě to, a hodně.  Ta pedagogika mě však stejně pořád lákala. Stejně jako psychologie a práce s dětmi. A tak jsem si aspoň půjčovala odborné knihy z knihovny a studovala si jen tak pro radost.

     No a výchova mých 4 dětí - to je jedna velká praxe.

07.01.2007 13:34:42
Optimistka
online:
SLOVNÍK
Čj > Aj Aj > Čj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one